2013.01.25. 10:12, theprettybird
Általános iskola felső tagozatában, illetve a gimnázium első felében csak úgy faltam a könyveket. Egy ideig rendszeresen jártam könyvtárba, és hetente legalább egy könyvet biztosan elolvastam. Majd elkezdtem gyűjteni a könyveket, és a könyvtárat könyvesboltra cseréltem, ahová havonta többször is betértem, és szép kis gyűjteményem lett. Viszont az utóbbi időben egyre kevsebbet olvastam. És ennek az az oka, hogy elkezdett átalakulni az ízlésem.
Míg általánosban a Neveletlen hercegnő naplója, a Bradley, az osztály réme és a hasonló könyvek voltak a kedvenceim, később már a Négyen egy gatyában, a Bad Girl sorozat, a Battle Royal, a Narnia krónikái és a vörös pöttyös könyvek akkoriban még kevésbé bő választéka a Twilighttal az élen. Viszont az idő múlásával a könyvesboltok ifjúsági polcain egyre kevesebb olyan könyvet találtam, ami megfogott... A "felnőttesebb" könvek viszont sokszor még túl "felnőttesek" voltak, amik egy tőlem akkor még nagyon idegen, felnőtt világban játszódtak, így a szereplőkkel azonosulni számomra teljesen lehetetlen volt. Egyre kevesebb könyvet vettem, és valljuk be, ebben az is közrejátszott, hogy a zsebpénzemet sokszor inkább ruhákra költöttem. Az ízlésem a könyvek terén még mindig alakul, elkezdtek érdekelni a nagy klasszikusok, egyre többet olvasok angolul, és anglisztikás lévén alig várom az irodalmi kurzusokat, ahol brit és amerikai könyvekkel fogunk foglalkozni, de ugyanúgy előveszem időről-időre a régi kedvenceimet is.
Készítettem egy válogatást, amiben hat (vagyis 12) olyan könyv van amit a kedvencemnek mondtam régebben, vagy éppen most is annak tartom.
1. A Harry Potter sorozat mind a 7 kötete. Az első részt elsős koromban olvastam el. A nagymamám pedagógus volt, már oviban megtanított olvasni, és mindig is olvasásra buzdított. Nagyon megörült, amikor megtudta, hogy szeretném elolvasni a Harry Potter könyveket, így egyből meg is vette nekem az összes addig megjelent részt, vagyis az első négyet. Ezek után pedig Harry és én együtt nőttünk fel, ahogy teltek az évek, a könyvek egyre komolyabb hangvételűvé váltak, és én is idősebb lettem. A legnagyobb kedvencem!
2. Celia Rees - Bűbájos Mary A könyv cselekménye az 1600-as években játszódik. A 14 éves Mary Newbury történetét meséli el, aki miután nagymamáját boszorkányság vádja miatt felakasztották, az Újvilágba indul egy jobb élet reményében. Miután a hajó megérkezik Amerikába, a puritán közösség, ami befogadta Maryt gyanakodni kezd a furcsa lányra, és Maryt teszik felelőssé a közöttük zajló, különös eseményekért...
Mary történetét nagyon izgalmasnak találtam, folytatása a Farkasszem címet kapta. (Hozzá kell tennem, hogy a borítón szereplő lány hihetetlenül creepy, most is fejjel lefelé van fordítva mellettem a könyv, haha.)
3. Philip Beards - Kedves Zoé! Zoé 2001 szeptember 11-én életét veszti. Tess, a nővére leveleket ír neki, így próbálja meg feldolgozni a történteket.. Édesanyjától elköltözik édesapjához, ahol új emberekkel ismerkedik meg, próbál visszatérni a valóságba, és szeretett testvére halála mellett még a tinédzserkori problémákkal is meg kell bírkóznia...
Többször is elolvastam ezt a könyvet, nagyon szeretem. Érdekes, hogy csak három nyelvre lett lefordítva (a magyar mellett olaszra és finnre.)
4. Tokaji Zsolt - Turulfi Tokaji Zsolttól ezen kívül két másik könyvet is olvastam, A Szólítsatok Brad Pittneket és a Hová mennek a kacsákat. Mind a kettő nagyon tetszett, utóbbit 14 éves koromban egy délután alatt kiolvastam. Így erre is kiváncsi voltam. Egy teljesen egyedülálló ötleten alapszik a Turulfi. Juhász Viktor A Rádiumember magányossága című novellája egy magyar szuperhősről szól, és ez alapján alkotta meg Tokaji Zsolt Turulfit, majd az Első Magyar Bűnzabolász és Békész Egyletet. Az 1930-as évek Budapestjén játszódik, de ez nem az a Budapest, amire gondolunk. Egy nyüzsgő metropolisz, ahol minden pannóniummal működik. Egyszercsak megelenik Markoláb, a hitvány gonosztevő, akit meg kell állítani. Itt jön a képbe Turulfi és a többi szuperhős...
A regény nyelvezete, és a város, az emberek leírása nagyon tetszik, és néhány képregényes oldal is helyet kapott a könyvben.
5. Paulo Coelho - Veronika meg akar halni Több Coelho-regényt is olvastam, de ez a kedvencem. Veronika öngyilkossága sikertelen lesz, egy idegklinikán ébred, ahol közlik vele: már csak napjai vannak hátra. Mit tesz egy olyan ember, aki tudja, hogy közel a vég?
Többet nem is írok erről, olvassa el, akit érdekel. Film is készült belőle, bár én még nem láttam, szóval ajánlani nem tudom. :)
6. Sarah Dessen - Tökéletes A történet főszereplője Macy, aki elvesztette az édesapját. A tragédiát a tökéletességbe menekülve próbálja meg feldolgozni: kitűnő az iskolában, a megjelenése makulátlan, a barátja egy igazi zseni... Aki egy nyárra magára hagyja, mert nyári táborba megy. Macy a véletlen folytán megismerkedik a Wish partiszervíz csapatával. Köztük a titokzatos Wesszel is...
Ez a könyv hiába tartozik az ifjúsági könyv kategóriába, hiába tűnhet kicsit sablonosnak, mégis elég komoly tartalommal rendelkezik. Bemutatja, hogy különböző emberek hogyan próbálnak tovább élni egy közeli családtag, férj, apa, anya, testvér elvesztése után...
Ezek lennének azok a könyvek, amiket nagyon szerettem, és a mai napig szeretem olvasni. Nem is tudom, hogy volt-e már ehhez hasonló posztom, igazából egy könyv kívánságlistával kezdődött az egész, amit most azért nem tettem a posztba, mert már így is elég hosszú lett. Nemsokára azt is közzéteszem!
Már csak egy kérdés maradt hátra: nektek mi a kedvenc könyvetek?
A Bűbájos Mary engem nagyon megfogott, emlékszem, hogy szinte rohantam megvenni a második részét... Celia Rees-től én még a Vágyak Évadját olvastam, ha a többi könyve tetszett, akkor szerintem ez is fog. Egyébként a Sovayon én is gondolkodtam már, talán a nyáron sort kerítek rá. :)
Sarah Dessen ezek szerint jól ért a fiúkarakterek megalkotásához, mert a Tökéletesben is nagyon jó pasi a főszereplő, haha. :D
Az időutazó feleségét én is elolvastam, tényleg nagyon jó könyv! Csak nagyon sajnáltam, hogy az újabb kiadás volt csak az üzletben, pedig a régi annyira nagyon tetszett: link. A Szerencsecsillag filmváltozatát láttam, és nekem tetszett, de a könyvre is kiváncsi vagyok. :D Igazából ha megtudom, hogy egy film könyv alapján készült, akkor sokszor inkább előbb megszerzem és elolvasom a könyvet, de van, hogy nincs kedvem annyit várni egy filmre, így jártam a Szerencsecsillaggal is... :D